Transplantace letos zachránily 98 životů. Které orgány se transplantují nejvíce?

Až 181 lidských životů se podařilo zachránit v minulém roce na Slovensku díky dárcovství a transplantaci orgánů, a to i přes náročné pandemické situaci, která vrcholila během druhé vlny pandemie COVID-19.

Pravda 09.10.2021 06:00 srdce, orgány, transplantace, dárcovství Foto: Shutterstock
Od počátku roku 2021 až do 23. září se transplantovány deset srdcí.
Na problematiku dárcovství a transplantací orgánů upozorňuje už šest let i Slovenská transplantologická společnost kampaní Sedm životů, která se realizuje s podporou a pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR. Dnes, při příležitosti Evropského dne dárcovství orgánů, zveřejnila Slovenská transplantologická společnost nejaktuálnější statistiky, co se odběrové a transplantační aktivity týká.

Na Slovensku se od 1.1.2021 do 23.9.2021 podařilo zachránit 98 lidských životů. V tomto roce se transplantování 74 ledvin (z toho 11 ledvin bylo od živého dárce), dále 14 pečení a 10 srdcí. Právě příchod alfa varianty (tzv. Britské mutace) na začátku roku 2021 a enormní nápor na nemocnice resp. intenzivistické pracoviště jednotlivých nemocnic v důsledku onemocnění C0VID-19, způsobil pokles počtu transplantací, protože utrpěl zejména dárcovský program. „Můžeme však konstatovat, že díky několika podpůrným aktivitám a dostupnosti očkování, které nám pomáhají snižovat zátěž zdravotnických zařízení, se počty odběrů a transplantací postupně zvyšují“, doplňuje MUDr. Martin Chrastina, PhD., Hlavní transplantační koordinátor.

Nyní je ještě více třeba se soustředit na posílení dárcovského programu na celospolečenské úrovni. „Náš transplantační program je plně závislý od možností intenzivistických pracovišť identifikovat a řídit potenciálních dárců orgánů. Situace v transplantačním programu se bude odvíjet od dostupnosti nekovidových, tzv. bílých zón intenzivistických pracovišť, „přibližuje aktuální situaci doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., Hlavní odbornice MZ ČR pro orgánové transplantace. „Je velmi náročné obstát v současné nestabilní situaci, ale navzdory všemu se týmem v transplantačních centrech daří přiměřeně situaci,“ dodává.

Právě během covidu jsme předběhli mnohé vyspělé země. „To však není něco, co by nás mělo uspokojit. Naopak, musíme se posunout dále, „vysvětluje MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., Prezident České transplantologickej společnosti. Na Slovensku čeká na svou druhou šanci na život více než 300 pacientů. „Jsme schopni zoperovať všech pacientů na čekací listině. Problémem je však to, že nemáme dostatečný počet dárců. Tento problém je však na celém světě, nejen u nás, „dodává na vysvětlenou Martin Chrastina.

Právě kampaň Sedm životů má za úkol zlepšit povědomí lidí o možnosti dárcovství nejen v případě mozkové smrti, ale také od živých dárců. „Ve světě tvoří transplantace ledvin od živých dárců 40% z celkového počtu transplantací. U nás je to zatím jen 10 až 15%. Naší snahou je přiblížit se k dvaceti procentům, čímž se dostaneme na úroveň evropského průměru. Odběr ledviny živému dárci nezasahuje významně do plnohodnotného života dárce. Naopak příjemci orgánu může takto darovaná ledvina zachránit život, „dodává Ľuboslav Beňa.

Get in Touch

Další články autora

Pracujete z domova? Vybavte si pracovnu i další místnosti na IBA nábytek

Za poslední dobu se stalo zcela běžné pracovat čas od času z domu. Aby nám toto místo pro práci bylo pohodlné, budeme si potřebovat vybavit...

Víte, kde nakoupit kvalitní nábytek do celého domu či bytu na jednom místě?

Není vůbec snadné najít prodejce, u něhož se můžeme plně spolehnout, že nabízené zboží je kvalitní a do detailů propracované. Často se setkáváme s prodejci,...

Co je příčinou chronického ekzému a co způsobuje

Trápí vás neustálý pocit suchých rukou, které jsou tak podrážděné, až se na nich tvoří mikrotrhlinky? V tom případě se možná potýkáte s chronickým ekzémem, který...

Reklama

Nejnovější články