Od zánětu dásní až k mozkové příhodě

Bolest zubů nás ví pořádně potrápit, o prořezávání osmiček ani nemluvě. V dnešní době se o propojení mezi ústní dutinou a zbytkem těla intenzivně mluví také mezi odbornou veřejností. Co se tedy stane, pokud zanedbáme zubní hygienu a vznikne zánět? Jaký je vliv zdraví zubů na celý organismus?

dh, Pravda 10.10.2021 06:00 zub, molekuly Foto: Shutterstock
V dnešní době již nelze popírat propojení ústní dutiny s naším tělem jako celkem. Prevence je proto více než nezbytná.
Návštěva zubaře sice nepatří mezi naše oblíbené činnosti, ale zanedbávání preventivních prohlídek hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Zdá se, že si neuvědomujeme, jak moc je naše ústní dutina propojena se zbytkem organismu. „V odborných sférách už dávno není tajemstvím, že právě zkažené zuby a poškozený závěsný aparát umí být zdrojem závažných zdravotních problémů,“ tvrdí stomatologickou Monika Ivicová.

S množstvím bakterií v ústech bojujeme čištěním. V případě, že hygiena selže a bakterie se přemnoží v okolí zubu, vznikne zánět, který postihne dásně. Zánět se postupně šíří hlouběji do zubu, kostí a zejména do krve. To způsobuje problémy v celém těle. „Lidé si neuvědomují, že plocha, na které se rozprostírají dásně, je velká asi jako naše dlaň. Pokud taková velká plocha podléhá chronickému zánětu, který nebolí a pacient o něm často neví, dovolím si říkat o tichém zabijákovi, „tvrdí odbornice. Krvácení dásní prostě není v pořádku a příznaky parodontózy třeba řešit.

Smiling woman holding dental floss near zuby and daughter in bathroom
ČTĚTE VÍCE
Zubní nit nebo mezizubní kartáček? Která udělá větší službu?
Vliv na srdce i rozvoj cukrovky

Ústní dutina není izolovaná část organismu. Infekce v ústech zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mozkové mrtvice. Pokud zánět přejde do infekce a léčba se zanedbá, situace může vést až k smrti. „Právě zanedbaná ústní hygiena, která časem vede k vážným a rozsáhlým zánětem dásní, stojí v popředí všech potenciálních zdrojů infekce a rizika poškození vzdáleného orgánu,“ upozorňuje stomatologický.

British Dental Journal v jedné ze svých studií uvedl, že zkažené zuby ohrožují naše srdce stejně jako kouření či obezita. Odůvodňují to tím, že krví mohou bakterie přijít až k srdci, ucpat cévy a způsobit zánět srdečního svalu, sraženinu, infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Mezi velmi časté onemocnění pramenící ze zanedbávání ústní dutiny patří endokardídy, zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, ale i idiopatické záněty kloubů, nízká porodní hmotnost novorozence a obecně zvýšená hladina CRP-proteinu, který nám prozrazuje, že v těle máme zánět , „popisuje MDDr. Ivicová.

MUDr. Lucia Piteková, stomatologické, zubní lékařka

Get in Touch

Další články autora

Transplantace letos zachránily 98 životů. Které orgány se transplantují nejvíce?

Až 181 lidských životů se podařilo zachránit v minulém roce na Slovensku díky dárcovství a transplantaci orgánů, a to i přes náročné pandemické situaci,...

Od zánětu dásní až k mozkové příhodě

Bolest zubů nás ví pořádně potrápit, o prořezávání osmiček ani nemluvě. V dnešní době se o propojení mezi ústní dutinou a zbytkem těla intenzivně...

Máte nezdravý vztah k jídlu? Točí se vaše myšlenky neustále kolem toho, co sníte?

Několik dobrých tipů, abyste si k jídlu vybudovat zdravý vztah. Pravda 06.10.2021 10:30 žena, jídlo, stres, dilema, zdravá strava Foto: ShutterstockPočítání kalorií může negativně ovlivnit...

Reklama

Nejnovější články