Od zánětu dásní až k mozkové příhodě

Bolest zubů nás ví pořádně potrápit, o prořezávání osmiček ani nemluvě. V dnešní době se o propojení mezi ústní dutinou a zbytkem těla intenzivně mluví také mezi odbornou veřejností. Co se tedy stane, pokud zanedbáme zubní hygienu a vznikne zánět? Jaký je vliv zdraví zubů na celý organismus?

dh, Pravda 10.10.2021 06:00 zub, molekuly Foto: Shutterstock
V dnešní době již nelze popírat propojení ústní dutiny s naším tělem jako celkem. Prevence je proto více než nezbytná.
Návštěva zubaře sice nepatří mezi naše oblíbené činnosti, ale zanedbávání preventivních prohlídek hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Zdá se, že si neuvědomujeme, jak moc je naše ústní dutina propojena se zbytkem organismu. „V odborných sférách už dávno není tajemstvím, že právě zkažené zuby a poškozený závěsný aparát umí být zdrojem závažných zdravotních problémů,“ tvrdí stomatologickou Monika Ivicová.

S množstvím bakterií v ústech bojujeme čištěním. V případě, že hygiena selže a bakterie se přemnoží v okolí zubu, vznikne zánět, který postihne dásně. Zánět se postupně šíří hlouběji do zubu, kostí a zejména do krve. To způsobuje problémy v celém těle. „Lidé si neuvědomují, že plocha, na které se rozprostírají dásně, je velká asi jako naše dlaň. Pokud taková velká plocha podléhá chronickému zánětu, který nebolí a pacient o něm často neví, dovolím si říkat o tichém zabijákovi, „tvrdí odbornice. Krvácení dásní prostě není v pořádku a příznaky parodontózy třeba řešit.

Smiling woman holding dental floss near zuby and daughter in bathroom
ČTĚTE VÍCE
Zubní nit nebo mezizubní kartáček? Která udělá větší službu?
Vliv na srdce i rozvoj cukrovky

Ústní dutina není izolovaná část organismu. Infekce v ústech zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mozkové mrtvice. Pokud zánět přejde do infekce a léčba se zanedbá, situace může vést až k smrti. „Právě zanedbaná ústní hygiena, která časem vede k vážným a rozsáhlým zánětem dásní, stojí v popředí všech potenciálních zdrojů infekce a rizika poškození vzdáleného orgánu,“ upozorňuje stomatologický.

British Dental Journal v jedné ze svých studií uvedl, že zkažené zuby ohrožují naše srdce stejně jako kouření či obezita. Odůvodňují to tím, že krví mohou bakterie přijít až k srdci, ucpat cévy a způsobit zánět srdečního svalu, sraženinu, infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Mezi velmi časté onemocnění pramenící ze zanedbávání ústní dutiny patří endokardídy, zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, ale i idiopatické záněty kloubů, nízká porodní hmotnost novorozence a obecně zvýšená hladina CRP-proteinu, který nám prozrazuje, že v těle máme zánět , „popisuje MDDr. Ivicová.

MUDr. Lucia Piteková, stomatologické, zubní lékařka

Get in Touch

Další články autora

Pracujete z domova? Vybavte si pracovnu i další místnosti na IBA nábytek

Za poslední dobu se stalo zcela běžné pracovat čas od času z domu. Aby nám toto místo pro práci bylo pohodlné, budeme si potřebovat vybavit...

Víte, kde nakoupit kvalitní nábytek do celého domu či bytu na jednom místě?

Není vůbec snadné najít prodejce, u něhož se můžeme plně spolehnout, že nabízené zboží je kvalitní a do detailů propracované. Často se setkáváme s prodejci,...

Co je příčinou chronického ekzému a co způsobuje

Trápí vás neustálý pocit suchých rukou, které jsou tak podrážděné, až se na nich tvoří mikrotrhlinky? V tom případě se možná potýkáte s chronickým ekzémem, který...

Reklama

Nejnovější články