Od zánětu dásní až k mozkové příhodě

Bolest zubů nás ví pořádně potrápit, o prořezávání osmiček ani nemluvě. V dnešní době se o propojení mezi ústní dutinou a zbytkem těla intenzivně mluví také mezi odbornou veřejností. Co se tedy stane, pokud zanedbáme zubní hygienu a vznikne zánět? Jaký je vliv zdraví zubů na celý organismus?

dh, Pravda 10.10.2021 06:00 zub, molekuly Foto: Shutterstock
V dnešní době již nelze popírat propojení ústní dutiny s naším tělem jako celkem. Prevence je proto více než nezbytná.
Návštěva zubaře sice nepatří mezi naše oblíbené činnosti, ale zanedbávání preventivních prohlídek hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Zdá se, že si neuvědomujeme, jak moc je naše ústní dutina propojena se zbytkem organismu. „V odborných sférách už dávno není tajemstvím, že právě zkažené zuby a poškozený závěsný aparát umí být zdrojem závažných zdravotních problémů,“ tvrdí stomatologickou Monika Ivicová.

S množstvím bakterií v ústech bojujeme čištěním. V případě, že hygiena selže a bakterie se přemnoží v okolí zubu, vznikne zánět, který postihne dásně. Zánět se postupně šíří hlouběji do zubu, kostí a zejména do krve. To způsobuje problémy v celém těle. „Lidé si neuvědomují, že plocha, na které se rozprostírají dásně, je velká asi jako naše dlaň. Pokud taková velká plocha podléhá chronickému zánětu, který nebolí a pacient o něm často neví, dovolím si říkat o tichém zabijákovi, „tvrdí odbornice. Krvácení dásní prostě není v pořádku a příznaky parodontózy třeba řešit.

Smiling woman holding dental floss near zuby and daughter in bathroom
ČTĚTE VÍCE
Zubní nit nebo mezizubní kartáček? Která udělá větší službu?
Vliv na srdce i rozvoj cukrovky

Ústní dutina není izolovaná část organismu. Infekce v ústech zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mozkové mrtvice. Pokud zánět přejde do infekce a léčba se zanedbá, situace může vést až k smrti. „Právě zanedbaná ústní hygiena, která časem vede k vážným a rozsáhlým zánětem dásní, stojí v popředí všech potenciálních zdrojů infekce a rizika poškození vzdáleného orgánu,“ upozorňuje stomatologický.

British Dental Journal v jedné ze svých studií uvedl, že zkažené zuby ohrožují naše srdce stejně jako kouření či obezita. Odůvodňují to tím, že krví mohou bakterie přijít až k srdci, ucpat cévy a způsobit zánět srdečního svalu, sraženinu, infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Mezi velmi časté onemocnění pramenící ze zanedbávání ústní dutiny patří endokardídy, zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, ale i idiopatické záněty kloubů, nízká porodní hmotnost novorozence a obecně zvýšená hladina CRP-proteinu, který nám prozrazuje, že v těle máme zánět , „popisuje MDDr. Ivicová.

MUDr. Lucia Piteková, stomatologické, zubní lékařka

Get in Touch

Další články autora

Víte, kde nakoupit kvalitní nábytek do celého domu či bytu na jednom místě?

Není vůbec snadné najít prodejce, u něhož se můžeme plně spolehnout, že nabízené zboží je kvalitní a do detailů propracované. Často se setkáváme s prodejci,...

Co je příčinou chronického ekzému a co způsobuje

Trápí vás neustálý pocit suchých rukou, které jsou tak podrážděné, až se na nich tvoří mikrotrhlinky? V tom případě se možná potýkáte s chronickým ekzémem, který...

Už jste ochutnali nejlepší produkty španělské gastronomie? Najdete je na eDelikatesy.cz

Ti, kteří pravidelně nebo alespoň tu a tam hledají kvalitní španělské potraviny na našem trhu, možná znají e-shop eDelikatesy.cz. Pražané i mnozí hosté hlavního...

Reklama

Nejnovější články