Úsporný a originální atriový bungalov pro rodinu s malými dětmi

Architektonické pojetí rodinného domu nedaleko Prahy sympaticky vybočuje z módy oblíbených jednoduchých bungalovů a ukazuje originální, přitom plně funkční cestu soukromého bydlení.

atypické výzvy

Rodinný dům se zastavěnou plochou 120 m2 a s pozemkem 745 m2 je výjimečný svým řešením, které tvoří dva bloky se šikmou střechou spojené částí s plochým stropem. Návrh vychází z představy majitele, který si přál atriový dům. Architekt zohlednil jeho požadavky a spojil je s možnostmi pozemku. Vytvořil rodinné bydlení, které v exteriéru poskytuje [a] prostor na soukromí.

Přečtěte si také
Pasivní dům pro čtyřčlennou rodinu: Moderní bydlení s tradiční formou
Materiálové řešení atypické stavby kladlo poměrně vysoké nároky na tepelněizolační vlastnosti i opracovatelnost. Tím vyhověl sortiment společnosti Xella. „Nejprve mě oslovilo místo na výstavbu s výhledem na České středohoří, zároveň je odsud velmi dobře dostupná Praha. Představoval jsem si menší dům s atriem a volnou dispozicí.

Rodinný dům s dvojitou šikmou střechou
Rodinný dům je výjimečný svým řešením, které tvoří dva bloky se šikmou střechou spojené částí s plochým stropem. Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

Reálnou podobu tomu vtiskl architekt Radek Toman. Kromě návrhu jsem mu svěřil i samotnou realizaci domu, „uvádí ke vzniku projektu majitel domu Martin.

Jednou z mých požadavků bylo, aby stavba byla úsporná a kvalitní. Konkrétní řešení jsem už nechal na architekta, který se postaral o celý průběh stavby.

Martin, majitel

Úspora a příjemné klima

Poměrně vysoké nároky na stavební materiál kladla požadavek dosáhnout co nejlepší tepelněizolační vlastnosti členité stavby. Jako optimální řešení architekt navrhl systémové zateplení od stejného výrobce, tedy minerální tepelněizolační desky Multipor.

Rodinný prostor v rodinném domě
Dřevo v podobě středové konstrukce interiér opticky prohřívá a podtrhuje příjemnou rodinnou atmosféru, která v tomto domě panuje i díky neustálému žvatlat dětí. Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

Díky jejich použití dosáhne stavba mimořádně úsporné hodnoty oproti jiným zateplovacím systémem, navíc vyniká delší životností a pomáhá vytvářet příjemné vnitřní klima budovy.

Přečtěte si také
Energeticky úsporný dům v Trnavě, který může dýchat
Porézní materiál alkalického složení zamezuje růstu plísní a reguluje vlhkost v budově. „Na tomto řešení jsem ocenil, že jsme nemíchali různých dodavatelů, ale vybrali jsme materiál od jednoho výrobce. Myslím, že v tomto se investice do kvality domu vyplatila, „uvádí majitel Martin.

Get in Touch

Další články autora

Jaké má jaspis účinky a jak je uchovat?

Jaspis má podle ezoterického názorového proudu zvláště širokou škálu léčebných účinků. Například červená varieta tak souvisí s krví a krevním oběhem. Působit má údajně...

Transplantace letos zachránily 98 životů. Které orgány se transplantují nejvíce?

Až 181 lidských životů se podařilo zachránit v minulém roce na Slovensku díky dárcovství a transplantaci orgánů, a to i přes náročné pandemické situaci,...

Od zánětu dásní až k mozkové příhodě

Bolest zubů nás ví pořádně potrápit, o prořezávání osmiček ani nemluvě. V dnešní době se o propojení mezi ústní dutinou a zbytkem těla intenzivně...

Reklama

Nejnovější články