Tipy, triky a nápady: Jak zkoušet teplotu oleje

Nejlepší metodou, jak vyzkoušet, zda je koláč upečený, je píchnout do něj párátko, špejli nebo tenké dřívko. Tento způsob je všeobecně známý. Méně známé je, že takto se dá zkoušet i teplota oleje, resp. tuku na pánvi.

magazín Vařečka 08.10.2021 11:00 olivový olej Foto: Shutterstock
Když rozehřejete olej a chcete vyzkoušet, zda je dost horký, ponořte do něj špejli nebo párátko.
Když rozehřejete olej a chcete vyzkoušet, zda je dost horký, ponořte do něj špejli nebo párátko. Pokud se kolem tvoří malé bublinky, teplota je na smažení ideální.

Nebojte se šroubovacího uzávěru

Víno, které je uzavřené šroubovacím uzávěrem, mnoho lidí považuje automaticky za méně kvalitní. Vyplývá to asi z toho, že tyto uzávěry jsou na rozdíl od korkových levné, proto se nejprve používaly na levné vína. To však již neplatí, běžně se jimi zavírají vína i ve středním segmentu, zejména bílé. Pro běžného spotřebitele má tento uzávěr výhody – na otevření nepotřebujete otvírák na láhve a nehrozí, že víno bude cítit korkem.

flambování doma

Flambování jídla je v restauracích velká šou. Při troše šikovnosti a opatrnosti takto můžete překvapit i při rodinném obědě či večeři. Flambovat se dá maso, ale i ovoce či dezerty. Důležitý je vysokoprocentní alkohol (ne likér) a ohnivzdorná mísa či dobrá pánev. Nejprve je třeba v hrnci ohřát panák alkoholu a vylít ho na teplé jídlo, které máte v pánvi. Potom ho dlouhou zápalkou zapálit. Párkrát pánví potřást a když plamen zhasne, lze jídlo servírovat. Zatímco budete flambovat před publikem, doporučuje se vyzkoušet si to „nanečisto“ a odstranit z okolí vše hořlavé.

Pause0% VolumeAd
pivo, ale, magazín vařečka,
ČTĚTE AJ
Do světa piva patří i Ale. Překvapí vás ovocnou chutí i zvláštní vůní
Pivo a jídlo

Kombinování jídla a vína má svá pravidla, ale jak kombinovat jídlo a pivo? O tom se velmi neříká, i zde však existují jisté zásady. Předkrmy, saláty a polévky se doporučuje kombinovat se světlým nebo s kvasinkovým pivem. Rovněž jídla z ryb nebo drůbež. Výjimku tvoří jen pečené a smažené ryby, zde je lepší pít k nim plzeňské. Těžší stravitelná jídla, jako jsou guláše, zvěřina, pečené maso, steaky, vepřové kolena, se doporučuje kombinovat s černým pivem.

Tipy a triky pro exotické ovoce

V obchodech dostanete občas i ovoce, které není u nás běžné, a chcete ho vyzkoušet. Jenže ne vždy si s ním dokážete poradit. Zde je několik tipů: pokud koupíte nashi hrušky a nakrájíte je, aby nezhnědla, třeba je pokapat citronovou šťávou. Chcete-li z granátového jablka jen šťávu, stačí použít lis na citrony. Chuť a vůně liči se liší podle pokrmu, ke kterému je podáváte. Pokud někdy koupíte plody opuncie, je třeba je před loupáním na několik hodin namočit do vody, pak slupku nakrojit a oloupat.

Get in Touch

Další články autora

Jaké má jaspis účinky a jak je uchovat?

Jaspis má podle ezoterického názorového proudu zvláště širokou škálu léčebných účinků. Například červená varieta tak souvisí s krví a krevním oběhem. Působit má údajně...

Transplantace letos zachránily 98 životů. Které orgány se transplantují nejvíce?

Až 181 lidských životů se podařilo zachránit v minulém roce na Slovensku díky dárcovství a transplantaci orgánů, a to i přes náročné pandemické situaci,...

Od zánětu dásní až k mozkové příhodě

Bolest zubů nás ví pořádně potrápit, o prořezávání osmiček ani nemluvě. V dnešní době se o propojení mezi ústní dutinou a zbytkem těla intenzivně...

Reklama

Nejnovější články